tatuaż tradycyjny

Tatuaż tradycyjny – co i jak?

Głównymi motywami, które zdobywały popularność wraz z pojawieniem się mody na tatuaże kolorowe były serce, wstążka i motyl. Aktualnie są one zaliczane do tatuaży tradycyjnych, które nie mają już tak silnego symbolicznego znaczenia. Tatuaże te wciąż jednak wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Czym zatem dokładniej są tatuaże tradycyjne?

Historia powstania tatuażu tradycyjnego

Na początku XX wieku, wraz z wypuszczeniem pierwszej maszynki do tatuażu, sztuka tatuowania zaczęła się stopniowo odradzać. Za miejsce narodzin tradycyjnych tatuaży uważane są Stany Zjednoczone, a ich oficjalna data powstania to rok 1960. Do dziś nie wiadomo, skąd wzięła się ta data, bo przecież amerykańscy marynarze zaczęli zdobić swoje ciała sto lat temu. Przebywanie na statku było niebezpieczne, a nawet śmiertelne – wszystko przez trudne warunki pogodowe i szalejące morskie żywioły, z którymi marynarze musieli sobie radzić. Tak też powstał tradycyjny, amerykański tatuaż, który przynosił szczęście w podróży. Prymitywne obrazy latarni morskiej czy kotwicy zostały wkrótce zastąpione złożonymi kompozycjami i obrazami.

Inna wersja głosi, że tatuaże tradycyjne wywodzą się ze środowiska przestępczego. Więźniowie byli przymusowo znakowani specjalnymi obrazami, które wskazywały na konkretne przestępstwo skazanego.

Dziś można spotkać się z różnymi negatywnymi komentarzami na temat tatuaży. Najwięcej ich można usłyszeć jednak od osób starszych, które nie zawsze rozumieją, dlaczego ktoś robi sobie tatuaż. Dla osób młodszych jest to coś normalnego i modnego. Millenialsi i nieco starsze od nich osoby twierdzą, że tatuaże często niosą ze sobą jakieś znaczenie czy wspomnienie, które zostaje z nami na zawsze.

Co to jest tatuaż tradycyjny?

Tatuaż tradycyjny to jeden z popularniejszych stylów tatuowania. Spełnia klasyczne wyobrażenie o tatuażu. Zwykle przedstawia kotwice, kobiety, jaskółki, podkowy czy sztylety. Wzory te są proste i czytelne, a ich wzory mają ogromne znaczenie dla ich posiadacza – nie są to wzory, które powstają bez powodów. Mężczyźni zaczęli tatuować sobie różnego rodzaju amulety i symbole. Tak oto na ich muskularnie opalonych ramionach i grzbietach pojawiły się serca, czaszki, krzyże i zakręcone wstęgi z imionami ukochanych. Tatuaże wyróżniały się jasnymi kolorami i nieskomplikowaną fabułą. Kobiety zaś wybierały motywy takie jak serce (często złamane), kwiaty czy motyle.

Mimo sprzecznych i ponurych obrazów (kości, czaszki, rekiny, sztylety, pistolety), styl tradycyjny neutralizuje negatywną symbolikę obrazu swoją jasnością i pozytywnością. Ta technika jest odpowiednia dla wesołych osób, otaczających ich ludzi i tych, którzy optymistycznie patrzą na świat. Tradycyjna praca średniej wielkości dobrze wygląda na ramieniu, plecach lub żebrach.

Cechy tatuażu tradycyjnego

Styl tradycyjny (oldschoolowy), uważany jako jeden z pierwszych wśród wszystkich stylów tatuażu, wyróżnia się następującymi cechami:

  • prosta kreska i wzory ukazywane dwuwymiarowo;
  • równy i gruby kontur;
  • mała liczba kolorów używanych do wypełniania tatuażu;
  • prosta paleta barw;
  • delikatne cieniowanie;
  • ozdabiany za pomocą prostych ornamentów;
  • zwykle nie jest łączony w jeden wielki motyw;
  • wypełniany kolorem „na blachę”

Podsumowanie

Tatuaż tradycyjny to niewątpliwie podstawowy styl tatuowania. Jest on na tyle popularny, że można go znaleźć na ciałach wielu osób. Dobrze wykonany tatuaż tradycyjny z pewnością będzie przyciągać oko. Pamiętaj jednak, że tatuowanie często nie kończy się na jednej dziarze. Jest to nieco uzależniające i po każdym tatuażu prędzej czy później przyjdzie ochota na kolejny.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *