Dotwork, czyli tatuaż z kropek

Jeśli zainteresowała Cię sztuka tatuażu, to już zapewne wiesz, że wykonuje się go w różnych stylach. Dotwork tattoo, czyli tatuaż wykonany metodą dotwork od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Technika ta polega na wykonywaniu tysiąca malutkich kropek, które składają się na wybrany kształt. Wykonanie takiego tatuażu jest bardzo pracochłonne i nierzadko jeden wzór jest robiony przez kilka sesji. Co więcej, nie każdy tatuażysta jest w stanie wykonać taki tatuaż. Dotwork to przykład stylu wywodzącego się z minimalizmu i oszczędności w dekoracjach. Jakie są jego cechy charakterystyczne?

Charakterystyka dotwork ’u

Dotwork charakteryzuje się brakiem prostych linii i kresek. Cały wzór wykonywany jest za pomocą punktowo nakładanego tuszu i jest to cecha, która najbardziej odróżnia ten styl od innych. Już na samym początku wydawać się może, że tatuaże po dotwork’u są mało wyraziste, jednak pełność i spójność nowa dziara przybiera dopiero wtedy, gdy jest finalnie skończona. Dzięki możliwości dokładnego cieniowania, dotwork umożliwia stworzenie tatuaży sprawiających wrażenie trójwymiarowości, a także o wyjątkowej głębi. Technika ta może być wykorzystywana zarówno do tatuaży realistycznych, jak i abstrakcyjnych. Ze względu na to, że w zależności od wzoru, w niektórych miejscach kropki są delikatniejsze i jest ich mniej, natomiast w innych – więcej. To sprawia wrażenie jednolitego tła. Odpowiednie usytuowanie kropek potrafi stworzyć iluzję cienia albo oddać z dokładnością szczegóły drobnych elementów. W metodzie dotworkowej ważne jest to, że można łączyć w niej kilka wzorów. Nie muszą więc być to wzory wykonywane w całkowitym oderwaniu od siebie. Można wykonać najpierw jeden tatuaż, a następnie w tej samej metodzie drugi i spójnie je połączyć. Cała kompozycja często okazuje się być oryginalna i jedyna w swoim rodzaju. Wykorzystują to głównie fani tatuowania całej ręki, czyli tzw. “rękawa”.

Linework, jako odłam dotworku

Linework to stosunkowo młody styl tatuowania. Jest to jeden z najmodniejszych tatuaży ostatnich lat. Najważniejszym elementem jest tu linia, dlatego zazwyczaj występują w kolorze czarnym, bez wypełnienia. Linework to dziary, które przypominają szkice ołówkiem, często nawet rysowane przez amatorów. Szczególnie modne ostatnimi czasy stały się wzory tworzone ciągłą linią, bez odrywania dłoni. Tworzą one wtedy kontury danego kształtu i nadają oryginalności, co sprawia, że na pierwszy rzut oka nie są one jednoznaczne. Linework to jednak nie tylko proste grafiki i symbole. Wiele z nich wymagają szczególnie wprawnej ręki, które wykona tylko doświadczony artysta. Mowa tutaj o motywach takich jak: kwiatowe czy abstrakcyjne.

Tatuaż tradycyjny – co i jak? – Dowiedz się więcej na temat tej techniki tatuowania

Najpopularniejsze wzory wykonywane metodą dotwork

Dotworkiem można stworzyć niemal każdy wzór. Po tatuaż za pomocą takiej metody sięgają głównie osoby, które lubią ornamentowe, geometryczne wzory lub niewielkie symbole. Do najpopularniejszych wyborów należą jednak:

  • mandale – jeden z główny\ch elementów sztuki buddyzmu – połączenie koła (symbol nieba, transcendencji, zewnętrzności i nieskończoności) i kwadratu (symbolizuje sferę wewnętrzności, to co jest związane z człowiekiem i ziemią.)
  • kwiaty lotosu – głównie symbolizuje czystość, równowagę i wieczne życie. Co ciekawe, aktualnie wcale nie trzeba utożsamiać się z symboliką – można wydziarać sobie wzory, które mają po prostu efektownie wyglądać, niż nieść jakieś przesłanie.
  • zwierzęta – z czego najczęściej lis, wilk i kruk.

Podsumowanie

Na pierwszy rzut oka dotwork może wydawać się prosty. Wymaga on jednak od tatuażysty sporych umiejętności, a także cierpliwości. Tatuaż powinien być jak najbardziej symetryczny, a kropki rozłożone równomiernie. Dlatego, jeśli zdecydujemy się na tatuaż w stylu dotwork wybierzmy artystę, który specjalizuje się w tego typu technice oraz posiada odpowiednie doświadczenie. Świetnym sposobem na znalezienie dobrego tatuażysty jest instagram – konta mistrzów tatuażu często bogate w prace, które na co dzień wykonują.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *