krem z filtrem spf

Krem do tatuażu z filtrem SPF – co i jak?

O tatuaż powinniśmy dbać każdego dnia. Jednak to właśnie latem cierpi on najbardziej z powodu słońca. Sprawa wydaje się więc prosta – wystarczy nałożyć krem z filtrem SPF. Pomocne przy wyborze produktu są informacje o tym, jaką ochronę dany kosmetyk nam zapewni. Czym zatem jest krem SPF i jak się go używa?

 

Co to jest filtr SPF?

SPF oznacza Sun Protection Factor. Jest to współczynnik, który określa o ile czasu dłużej po zastosowaniu danego kremu z filtrem, możemy przebywać na słońcu do momentu wystąpienia oparzenia. Jeśli więc u kogoś rumień pojawia się po 30 minutach, to po zastosowaniu kremu z filtrem SPF 15 czas ten wydłuża się do 7,5 godziny. Pamiętać jednak trzeba, że współczynnik SPF oznacza ochronę jedynie przed promieniowaniem, które powoduje opaleniznę, czyli UVB.

 

Krem z filtrem SPF do tatuażu

Skóra ciała narażona jest przez cały rok na działanie promieni słonecznych. Dlatego też, zarówno zimą, jak i latem należy chronić ją przed słońcem. Najlepszą ochronę tatuaży przed promieniowaniem UV są oczywiście kremy do tatuażu z wysokim filtrem – kosmetyki o faktorze SPF 50 lub 50+. Aplikację filtrów przeciwsłonecznych należy powtarzać co 2-3 godziny, gdyż tylko taka pielęgnacja zagwarantuje odpowiednią ochronę. Tatuaże, ze względu na ciemny barwnik tuszu, narażone są na szczególne działanie promieniowania UV. Nowe tatuaże w ciągu pierwszych sześciu miesięcy nie powinny być wystawiane na słońce, gdyż grozi to oparzeniem, a nawet uszkodzeniem ledwo zagojonych komórek naskórka i wybielaniem tatuażu. W sytuacji kiedy oparzenie wystąpi na świeżo zrobionym tatuażu, konsekwencją może być pojawienie się pęcherzy, a następnie blizn. Warto mieć na uwadze fakt, że z czasem tatuaże blakną i jest to naturalny proces. 

 

Jak stosować kremy z filtrem SPF?

Aby zapewnić skórze odpowiednią ochronę, jednorazowa aplikacja kremu z filtrem SPF nie wystarczy. Warto jeszcze pamiętać o kilku ważnych sprawach:

  • Przed wyjściem na słońce, odpowiednio wcześniej nałóż krem z filtrem. (ok 20 min.)
  • Staraj się nałożyć go dość obficie – lekkie formuły kremów nie zostawiają na skórze lepkiej warstwy i szybko się wchłaniają.
  • Pamiętaj o trudno dostępnych miejscach. Aplikację może ułatwić ci preparat ochronny w sprayu.
  • Pamiętaj o regularnym aplikowaniu kremu z filtrem – co dwie godziny i zawsze po wyjściu z wody.
  • Przez kilka pierwszych dni plażowania stosuj wysokie filtry SPF – przyzwyczaj skórę do słońca. Osoby z jasną, bądź bardzo jasną karnacją w zasadzie na stałe powinny zaprzyjaźnić się z wysokimi filtrami SPF 30 i wyższymi.

 

Podsumowanie

O tatuaż trzeba dbać cały rok, szczególnie latem, kiedy słońce intensywnie świeci. Koniecznie pamiętaj, aby stosować kremy z filtrem SPF, które uchronią Twoją dziarę przed blaknięciem. Oczywiście, po jednym wyjściu na ostre słońce Twój tatuaż dalej będzie dobrze wyglądał, lecz regularne i długotrwałe przesiadywanie na słońcu w końcu sprawi, że pigment zacznie się wybielać. Tylko odpowiednia pielęgnacja i ochrona tatuażu sprawi, że będzie on prezentował się świetnie przez długie lata.

Jeden komentarz do “Krem do tatuażu z filtrem SPF – co i jak?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *