czy tatuaż boli?

Czy tatuaż boli?

Czy tatuaż boli? Fakty i mity na temat bólu przy robieniu tatuażu

Tatuaże są od wieków popularnym sposobem na wyrażanie siebie oraz zdobienie swojego ciała. Najczęstszym z pytań, jakie zadają sobie osoby zastanawiające się nad zrobieniem tatuażu, jest pytanie o to, czy to boli. Postaramy się odpowiedzieć, ale i opisać etapy gojenia tatuażu oraz to, w którym miejscu tatuaż boli najbardziej.

Czy tatuaż boli? Co się czuje przy robieniu tatuażu?

Odpowiedź na to pytanie brzmi – tak, tatuaż zwykle boli, jednak stopień bólu zależy od wielu czynników, takich jak indywidualna tolerancja bólu, wielkość i miejsce tatuażu, a także doświadczenie artysty i jego techniki dziarania.

W przypadku małych tatuaży ból jest zwykle „tolerowalny”, a czas trwania sesji jest krótki, dlatego większość osób nie odczuwa silnego dyskomfortu. Natomiast w przypadku większych tatuaży, sesje mogą trwać kilka godzin, co może prowadzić do znacznego zwiększenia bólu.

Ból to jedno, bo każdy odczuwa go inaczej, ale doznania, jakich z pewnością nie da się uniknąć to:

  • uczucie napięcia skóry,
  • mrowienie,
  • uczucie ciepła w miejscu tatuowania,
  • ogólne napięcie mięśni spowodowane ekscytacją czy lekkim stresem (szczególnie przy pierwszej wizycie u tatuażysty).

Miejsca, w których tatuaż boli najbardziej

To temat z serii tych trudniejszych, bo nie da się jednoznacznie i obiektywnie odpowiedzieć na pytanie: w którym miejscu tatuaż boli najbardziej? Zależy to od indywidualnej tolerancji bólu, ale są pewne obszary, w których większość ludzi odczuwa go znacznie silniej.

Te miejsca to:

  • klatka piersiowa (zwłaszcza w okolicach mostka),
  • nadgarstki,
  • stopy,
  • palce,
  • kark.

Możecie domyślić się już teraz pewnej zasady: im bardziej „kościste” miejsce na ciele, tym ból może być bardziej odczuwalny.

tatuaż na nadgarstku

Do czego porównać ból przy robieniu tatuaży?

Mając świadomość, że każdy ma inny próg bólu i indywidualne odczucia, tu znowu trudno porównać intensywność odczuć na skórze pod maszynką z igłą. Ale spróbujmy, bo wiemy, że nic nie działa na wyobraźnię tak jak porównania.

Dziaranie porównać można do takich odczuć, jakich wiele osób choćby raz w życiu doświadczyła, czyli:
Odczucia związane z ukłuciami igieł – na przykład takimi jak te, które są doświadczane podczas pobierania krwi lub podczas wizyty u dentysty.

  • Promieniowanie ciepła na skórze – podczas wykonywania tatuażu, skóra jest poddawana działaniu urządzenia z igłami, co może powodować uczucie ciepła na wierzchniej warstwie naskórka.
  • Uderzenie gumką recepturką – choć może to brzmieć dziwnie, wiele osób porównuje ból związany z robieniem tatuażu do odczuć towarzyszących tej znanej z czasów szkolnych „zabawie”.
  • Odczucia związane z oparzeniem – choć ból towarzyszący dziaraniu nie jest aż tak intensywny jak uczucie głębokiego poparzenia, z pewnością!
  • Ból menstruacyjny – to porównanie dla kobiet, zwłaszcza tych cierpiących na silne bóle menstruacyjne. Czasem podczas robienia tatuażu można odczuć zbliżone skurcze na ciele.

Etapy gojenia tatuażu

Tatuaż z reguły goi się kilka dni, choć większe prace na dużych partiach ciała mogą wymagać nawet kilkutygodniowej regeneracji. Etapy gojenia tatuażu obejmują:
Pierwsze dni – tuż po wykonaniu tatuażu skóra jest wrażliwa i bolesna, a miejsce tatuażu może być opuchnięte i zaczerwienione. Na tym etapie warto stosować lekkie kosmetyki jak mydła oraz kremy do tatuaży.

Nowością na polskim rynku jest żel chłodzący do świeżego tatuażu od The Color Bright. Przynosi on natychmiastową ulgę. Idealnie sprawdzi się na nowy tatuaż w celu natychmiastowego schłodzenia, zmniejszenia stanu zapalnego, złagodzenia swędzenia i ochrony przed infekcją. Żel tworzy lekką, nieklejącą się powłokę, która chroni nowy tatuaż przed brudem, bakteriami i zanieczyszczeniami. 7 składników aktywnych odpowiedzialnych za szybszą i bezproblemową regenerację tatuażu. Bez alergenów i substancji zapachowych. Żel to doskonała alternatywa dla kremu do tatuażu czy maści na tatuaż. Lekka żelowa konsystencja sprawi, że łatwością prawidłowo zadbasz o tatuaż.

  1. Tydzień po wykonaniu tatuażu – skóra zaczyna się łuszczyć, a miejsce tatuażu może zacząć swędzieć. Staramy się unikać dotykania podrażnionego miejsca i wciąż sięgamy po łagodzące preparaty – kremy, kremy z filtrem do tatuaży czy lżejsze masła.
  2. Drugi tydzień – skóra zwykle się łuszczy, a miejsce tatuażu może wydawać się jaśniejsze niż pierwotnie. Już na tym etapie spróbujmy wybrać odpowiednie dla siebie masło do tatuażu, które zostanie z nami na długo, by dbać o intensywny kolor dziary.
  3. Trzeci tydzień – łuszczenie się skóry powoli ustępuje, a skóra zaczyna wracać do normalnego koloru. Na tym etapie spróbujmy zaserwować skórze odżywcze serum.
  4. Czwarty tydzień i dalej – skóra zwykle wraca do normalnego stanu, a tatuaż staje się trwałym elementem ciała. Pracą tatuażysty będziemy cieszyć się odpowiednio dbając o nią stosując ulubione kosmetyki.

Podsumowanie

Ból związany z robieniem tatuażu jest subiektywny i każda osoba może odczuwać go inaczej. Jednak wiele osób porównuje go do odczuć związanych z ukłuciami igieł, promieniowaniem ciepła na skórze, uderzeniem gumką recepturką, odczuciami związanymi z oparzeniami czy bólem menstruacyjnym. Warto jednak pamiętać, że większość osób, które decydują się na wykonanie tatuażu, uważa, że warto znieść krótkotrwały ból, aby mieć trwałe dzieło sztuki na swoim ciele. Na pewno pomoże w tym odpowiednia pielęgnacja tatuaży na poszczególnych etapach gojenia, które przebiega od kilku do nawet kilkunastu dni w zależności od wielkości i miejsca tatuaży na ciele.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *