nowy-tatuaż

Zrobiłem sobie pierwszy tatuaż, jak mam o niego zadbać?

Pierwszy tatuaż, jak mam o niego zadbać?

Tatuaże są obecnie bardzo popularne. Coraz więcej ludzi decyduje się na wydziaranie kawałka swojego ciała. Dawniej, za zrobieniem tatuażu niemalże zawsze przemawiały osobiste sytuacje życiowe, które chciano upamiętnić. W dzisiejszych czasach tatuaże są nieco traktowane jako „element garderoby”, który ma po prostu zdobić ciało i dobrze wyglądać. Jeśli zdecydowałeś się na swój pierwszy tatuaż, możesz nie wiedzieć, jak o niego dbać. Podpowiadamy, co robić, aby Twoja dziara dobrze się zagoiła.

Co robić zaraz po zabiegu tatuowania?

Właściwe podejście do tatuażu jest ważne od samego początku. Nie chcesz przecież, żeby twój pierwszy tatuaż, który właśnie zrobiłeś, zaczął tracić barwę, a w drastycznych przypadkach nawet sam tusz. Decydując się na tatuaż, byłeś świadom, że zostanie on z Tobą na całe życie, (o ile nie usuniesz go wcześniej laserowo) więc rób wszystko, aby bardzo dobrze się prezentował.

Tuż po zabiegu tatuażysta zdezynfekuje skórę ze świeżym tatuażem, usunie resztki wazeliny i przyklej folię. Jest to zazwyczaj zwykła folia spożywcza, która ma na celu ochronić tatuaż przed wszelkiego rodzaju otarciami, w drodze do domu. Często, za dodatkową opłatą, tatuażysta może przykleić Ci specjalną folię, której nie ściąga się przez kilka dni. Jest ona mocno rozciągliwa i doskonale przylega do skóry. Bezpieczna, hipoalergiczna i wodoodporna, ale jednocześnie zapewniająca skórze dostęp do powietrza.

Jeśli wybrałeś zwykłą folię, to pamiętaj aby:

  • po powrocie do domu najlepiej po paru godzinach zdjąć ją. Pozwól skórze oddychać. Jest to szczególnie ważne podczas procesu gojenia się tatuażu.
    przemyć dziarę zimną wodą. Do wytarcia użyj papierowego ręcznika, jedynie przykładając go do tatuażu. Wzbroń się od przecierania świeżego tatuażu, bo taka czynność może po prostu go zniszczyć.
  • używać kosmetyków do pielęgnacji tatuażu. Szczególnie polecamy kosmetyki NEBA, Ink Rebel oraz Easy Tattoo. Marki te znane są w świecie dziarania, a w swoim składzie zawierają mnóstwo witamin i nawilżaczy, a także Panthenol, przyspieszając proces gojenia. Świetnie nawilżają tatuaż, stymulują regenerację komórek, działają znieczulająco oraz zapobiegają swędzeniu (które jest nieodłączną i często dość uciążliwą częścią procesu gojenia się tatuażu).

Etapy gojenia się tatuażu

Gojenie tatuażu to proces, który dla jednych może być stosunkowo krótki, a dla drugich – długi. Warto jednak uzbroić się w cierpliwość, aby Twoja pierwsza dziara bez komplikacji mogła się dobrze zagoić. Na proces gojenia składa się kilka etapów:

  • pierwszy tydzień – tatuaż w tym okresie uważany jest jako rana otwarta. Jest zaczerwieniony, wydobywać się z niego może osocze, a nawet krew. Skóra pod tatuażem jest posiniaczona (mimo że tego nie widać), a dziara wypukła. Zaleca się ubieranie przewiewnych ciuchów, aby nie dopuszczać do nadmiernego kontaktu tatuażu z różnymi materiałami.
  • drugi tydzień – w tym czasie skóra często zaczyna się łuszczyć oraz swędzieć. Bez względu na wszystko, nie drap i nie skub łuszczącego się naskórka – możesz wtedy oderwać tusz, przez co tatuaż po zagojeniu będzie potrzebował poprawki. Pamiętaj o regularnym nawilżaniu skóry – zmniejszy to uczucie swędzenia i przyspieszy proces gojenia się dziary.
  • trzeci tydzień i później – tatuaż jest już zwykle zagojony. Nie można jednak zapominać o jego dalszej pielęgnacji – zwłaszcza latem. Konieczne jest używanie przez jakiś okres kremów z filtrem przeciwsłonecznym, które uchronią Twój tatuaż przed utratą pigmentu.

Kilka informacji, o których musisz wiedzieć na temat twojego pierwszego tatuażu

Pierwszy tatuaż nie powinien ograniczać swobody życia, ale jest kilka spraw, które warto mieć na uwadze:

  • w pierwszych tygodniach po zabiegu unikaj gorących kąpieli. Nie wybieraj się także na basen czy saunę. Podczas gojenia się tatuażu, zaleca się korzystanie z szybkich, letnich pryszniców. W miarę możliwości unikaj zmoczenia tatuażu. Woda nigdy nie powinna być gorąca.
  • nie zaleca się pić alkoholu przez pierwsze 3-4 dni. Alkohol rozrzedza krew. Skutecznie wydłuża proces gojenia się tatuażu. Powoduje również, że skóra jest bardziej narażona na wszelkiego rodzaju infekcje.
  • przez pierwsze tygodnie, a nawet do całkowitego zagojenia się dziary, zaleca się również zrezygnowanie z ćwiczeń na siłowni i intensywnego wysiłku. Ćwiczenia wydłużają proces gojenia, a pot może trwale uszkodzić tusz. Jeśli z wielu powodów nie możesz zrezygnować z siłowni, daj sobie z nią spokój, chociaż na kilka pierwszych dni. Następnie dobieraj ćwiczenia, które nie wymagają dużego wysiłku fizycznego, a także wykonuj trening tych partii ciała, na których nie ma Twojej dziary.
  • podczas snu w skórze odbywają się intensywne procesy regeneracyjne. Warto się również do tego odpowiednio przygotować. Zadbaj przede wszystkim o czystą pościel – wyeliminujesz ryzyko kontaktu dziary z bakteriami. W miarę możliwości wymieniaj pościel, gdyż na początku wydzielane może być osocze.
  • uważaj także na zwierzęta na przykład koty. Spróbuj unikać na początku kontaktu z nimi. Zmniejszysz ryzyko zadrapania tatuażu.

Podsumowanie

Zapewne wiesz już, co robić, a czego nie robić po zakończonym zabiegu. Tatuaż jest z Tobą na całe życie, więc żeby prezentował się dobrze, zadbaj o niego na samym początku. Pamiętaj, że dziaranie jest uzależniające. Jeśli zdecydujesz się na pierwszy tatuaż, możesz być niemal pewien, że za jakiś czas będziesz chciał kolejny. Warto jednak dobrze zastanowić się nad wzorem, miejscem i ogólnie pomysłem. Nieprzemyślane tatuaże, robione pod wpływem emocji często kończą się zabiegiem laserowego usuwania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *